Jednym z nieinwazyjnych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego jest próba wysiłkowa. Monitorowanie pracy serca podczas kontrolowanego wysiłku fizycznego pozwala na ocenę wydolności organizmu i wychwycenie istotnych patologii w zapisie EKG. Jakie są wskazania do wykonania badania? Jak wygląda próba wysiłkowa? Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania? Jakimi powikłaniami grozi badanie? W jaki sposób przygotować się do badania? Sprawdź…
Przeczytaj artykułKategoria: Badania
Ciśnienie tętnicze krwi – definicja, prawidłowe wartości, interpretacja wyniku
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jedno z podstawowych i zarazem najprostszych badań diagnostycznych wykonywanych zarówno przez samych pacjentów jak i przez lekarzy. Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie powinny przekraczać 140/90 mm Hg, nieleczone nadciśnienie może skutkować poważnymi komplikacjami. Czym jest ciśnienie tętnicze krwi? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Czym może grozić nieleczone nadciśnienie? Jakie mity na temat ciśnienia tętniczego krwi należy…
Przeczytaj artykułElektrokardiogram (EKG) – wskazania, opis badania, przygotowanie, interpretacja wyników, powikłania
EKG to podstawowe a jednocześnie stosunkowo tanie i proste badanie pozwalające na ocenę pracy Naszego serca. Badanie to jest złotym standardem w diagnostyce zawału serca, jak i wielu innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Na czym polega badanie echokardiograficzne? Jakie są wskazania do badania? W jaki sposób wykonuje się badanie echokardiograficzne? Czy do badania trzeba się wcześniej przygotować? Jak interpretuje się wynik…
Przeczytaj artykułEchokardiografia (echo) serca – wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania, przygotowanie, interpretacja wyników
Echokardiografia popularnie zwana echo serca to nieinwazyjne badanie, wykorzystujące zjawisko ultradźwięków, pozwalające na ocenę budowy i wielkości Naszego serca. Badanie to jest pomocne w diagnostyce chorób kardiologicznych, czy też przy podejrzeniu wady serca. Jak dokładnie wygląda badanie? W jaki sposób przygotować się do badania echokardiograficznego? Czy badanie to zawsze wykonywane jest w taki sam sposób? Odpowiedzi na te inne pytania…
Przeczytaj artykułCewnikowanie serca – opis badania, wskazania, przygotowanie, przeciwwskazania, powikłania
Cewnikowanie serca to jedno z badań kardiologicznych oceniających kondycję serca. Badanie to pozwala na ocenę ciśnienia w jamach serca oraz określenie wysycenia krwi tlenem. Kiedy wykonuje się to badania? Jak wygląda zabieg cewnikowania serca? W jaki sposób przygotować się do badania? Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania? Jak postępować po zabiegu cewnikowania serca? Sprawdź w poniższym artykule. Cewnikowanie serca –…
Przeczytaj artykułKoronarografia – jak wygląda, kiedy wykonać badanie, wskazania, przeciwwskazania, powikłania
Czym jest koronarografia? Koronarografia (inaczej cewnikowanie tętnic wieńcowych lub angiografia wieńcowa) to inwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające na zobrazowanie tętnic wieńcowych oraz ocenę ewentualnych zwężeń spowodowanych przez miażdżycę. Tętnice wieńcowe to bardzo ważne naczynia krwionośne doprowadzające krew do komórek mięśnia sercowego, w przypadku zwężenia tętnic przez powstałe blaszki miażdżycowe, (czyli złogi cholesterolu i komórek układu odpornościowego) dochodzi do niedokrwienia mięśnia sercowego.…
Przeczytaj artykuł