PIMS to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19. Choroba ta z uwagi na dynamiczny przebieg wymaga natychmiastowego leczenia mającego na celu wyciszenie nadmiernej reakcji układu immunologicznego. Pierwszym objawem pojawiającym się zwykle od 2 do 4 tygodni od zakażenia jest wysoka gorączka. Jakie są pozostałe objawy PIMS? W jaki sposób diagnozuje się wieloukładowy zespół zapalny? Jak wyleczyć PIMS? Sprawdź…
Przeczytaj artykułKategoria: Dzieci
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, powikłania
Bóle kostno-stawowe oraz ograniczenie ruchomości kojarzą Nam się zwykle z dolegliwościami osób starszych, jednak warto wiedzieć, że problemy ze stawami mogą dotyczyć również dzieci. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to choroba o podłożu autoimmunologicznym, występująca u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia. Jakie są objawy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów? Jak zdiagnozować młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów? W jaki sposób pokonać chorobę?…
Przeczytaj artykułKarmienie piersią – korzyści, skład mleka, pozycje, najczęstsze problemy
Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Mleko mamy zapewnia maluchowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz naturalną ochronę przed infekcjami. Jaki jest skład kobiecego mleka? Jakie korzyści płyną z karmienia piersią dla dziecka i mamy? Jak często karmić malucha? Jaka pozycja do karmienia jest najwygodniejsza? Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami podczas karmienia piersią? Odpowiedzi na te inne…
Przeczytaj artykułAdenowirusy – objawy infekcji, leczenie, powikłania
Adenowirusy są przyczyną wielu różnych infekcji, przede wszystkim dotyczących układu oddechowego oraz pokarmowego. Chorują głównie dzieci, ale nie tylko. Jakie są objawy infekcji adenowirusami? Jak diagnozuje się infekcję? Jak postępować w przypadku zakażenia adenowirusem? Jak uchronić się przed infekcją? Sprawdź w poniższym artykule. Czym są adenowirusy? Adenowirusy to wirusy odkryte w 1953 roku w tkance migdałków nazywanej inaczej tkanką adenoidalną,…
Przeczytaj artykułWszy – przyczyny wszawicy, objawy, leczenie.
Wszy to częsty problem rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Wszawica objawia się przede wszystkim uporczywym swędzeniem skóry głowy. W jaki sposób dochodzi do zarażenia? Jak poradzić sobie z problemem wszy? Jak zapobiegać rozwojowi wszawicy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Wesz ludzka – co to takiego? Wesz ludzka (Pediculus humanus) to niewielkich rozmiarów stawonóg będący pasożytem zewnętrznym człowieka,…
Przeczytaj artykuł