Krew i jej składniki to najcenniejszy dar jakim możemy podzielić się z innymi. Najważniejszym wymogiem jest wiek powyżej 18 roku życia oraz waga powyżej 50kg. Przed oddaniem krwi każdy dawca przechodzi szereg badań, w tym badanie lekarskie oraz badania laboratoryjne. Oddawanie krwi oraz preparatów krwiopochodnych to procedura nie sprawiająca wiele bólu a mogąca uratować życie tak wielu osobom! Co należy…
Przeczytaj artykułKategoria: Hematologia
Nadkrwistość (czerwienica) – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Czerwienica inaczej nadkrwistość charakteryzuje się występowaniem zbyt dużej liczby czerwonych krwinek we krwi, czego przyczyną może być zarówno odwodnienie, jak i choroba nowotworowa. Objawy nadkrwistości są bardzo zróżnicowane i obejmują zawroty głowy, świąd skóry czy też nadciśnienie tętnicze. Leczenie uzależnione jest od przyczyny choroby a obejmuje między innymi upusty krwi. Jakie są przyczyny nadkrwistości? Jakie objawy daje czerwienica? W jaki…
Przeczytaj artykułAnemia aplastyczna – przyczyny, diagnostyka, objawy, leczenie
Anemia aplastyczna to schorzenie będące wynikiem zaburzonej pracy szpiku kostnego, wytwarzającego zbyt małą ilość krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Ciężka postać anemii aplastycznej może skutkować niebezpiecznymi dla życia infekcjami a przeszczep szpiku kostnego to skuteczna metoda walki z chorobą. Jakie są przyczyny anemii aplastycznej? Jakie objawy daje choroba? W jaki sposób diagnozuje się anemię aplastyczną? Jak skutecznie wygrać…
Przeczytaj artykułNiedokrwistość (anemia) Addisona i Biermera – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Niedokrwistości to duża grupa chorób związanych z obniżonym stężeniem hemoglobiny a tym samym niedotlenieniem tkanek. Jednym z takich przykładów jest anemia mająca podłoże autoimmunologiczne, nosząca nazwę anemii złośliwej bądź anemii Addisona i Biermera. Ma ona związek z produkcją przeciwciał przeciwko czynnikowi wewnętrznemu, co wiąże się zaburzonym wchłanianiem witaminy B12. Objawy kliniczny dotyczą zarówno przewodu pokarmowego jak i ogólnego osłabienia, bladości…
Przeczytaj artykułNiedokrwistość (anemia) syderoblastyczna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, powikłania
Niedokrwistość kojarzy Nam się zwykle z żelazem, a dokładnie z jego obniżoną zawartością w organizmie. Choć rzeczywiście obok niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego to najczęstsza przyczyna niedokrwistości, może zdarzyć się odmienna sytuacja. Niedokrwistość syderoblastyczna to kolejny rodzaj anemii spowodowany zbyt dużą ilością żelaza w organizmie. Jakie są przyczyny tego typu niedokrwistości? Jakie objawy powoduje anemia syderoblastyczna? Jak wyleczyć tą…
Przeczytaj artykułNabyte niedokrwistości hemolityczne – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, powikłania
Niedokrwistości hemolityczne niezależnie od dokładnego mechanizmu i przyczyny cechują się wzmożonym niszczeniem krwinek czerwonych. Mechanizm ten może wynikać z wrodzonych zaburzeń lub mieć związek z różnymi chorobami i infekcjami. Jak dzielimy nabyte niedokrwistości hemolityczne? Jakie są objawy anemii hemolitycznej? Jak zdiagnozować chorobę? W jaki sposób leczy się nabyte anemie hemolityczne? Jakie mogą być powikłania? Odpowiedzi na te i inne pytania…
Przeczytaj artykułWrodzone anemie hemolityczne – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Jednym z typów niedokrwistości jest anemia hemolityczna, choroba ta związana jest z nadmiernym niszczeniem krwinek czerwonych (hemoliza), co powoduje szereg objawów klinicznych. Niedokrwistości hemolityczne mogą mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem innych chorób niemających związku z układem krwionośnym. Jak wygląda podział niedokrwistości hemolitycznych? Jakie są objawy anemii hemolitycznej? Jak wygląda diagnostyka? W jaki sposób leczy się ten typ niedokrwistości? Sprawdź…
Przeczytaj artykułNiedokrwistość (anemia) sierpowatokrwinkowa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, powikłania
Anemia sierpowata to genetycznie uwarunkowana niedokrwistość związana z nieprawidłową budową hemoglobiny – białka transportującego tlen w Naszym organizmie. Jakie są przyczyny występowania tego typu anemii? Jakie objawy daje anemia sierpowata? W jaki sposób diagnozuje się tą chorobę? Jak leczy się anemię sierpowatą? Jakie mogą być powikłania choroby? Sprawdź w poniższym artykule. Anemia sierpowata – co to za choroba? Anemia sierpowata…
Przeczytaj artykułZakrzepowa plamica małopłytkowa (Zespół Moschcowitza, TTP) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Zakrzepowa plamica małopłytkowa, w skrócie TTP, to skaza małopłytkowa będąca bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Schorzenie to może występować u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne oraz u małych dzieci. Jakie są przyczyny tej choroby? Jak objawia się zakrzepowa plamica małopłytkowa? Jak wygląda leczenie? Jakie mogą być powikłania TTP? Sprawdź w poniższym artykule. Zakrzepowa plamica małopłytkowa – definicja Zakrzepowa plamica małopłytkowa (thrombotic…
Przeczytaj artykułTalasemia – przyczyny, objawy, leczenie
Talasemia to genetyczna choroba prowadząca do nieprawidłowości w syntezie hemoglobiny. Jakie są objawy talasemii? Czy obecność nieprawidłowego genu zawsze prowadzi do rozwoju choroby? Jakie są typy talasemii? W jaki sposób leczy się talasemię?Sprawdź w poniższym artykule. Czym jest talasemia? Talasemia to genetycznie uwarunkowana choroba związana z nieprawidłową syntezą hemoglobiny, choroba ta prowadzi do zmniejszenia syntezy lub całkowitego zatrzymania produkcji jednego…
Przeczytaj artykuł